Realizacja

Programu Operacyjnego
Kapitał Ludzki

na Dolnym Śląsku

Wartość podpisanych umów

2 350 537 513,38 zł

 Rozliczono

2 267 814 427,62 zł

Stan na 31 października 2015 r.

Punkt informacyjny i naboru wniosków PO KL

Multimedia

Niezwykła szansa dla niezwykłych ludzi

Mapa dotacji UE

Mapa projektów EFS

Analizy i raporty

Inwestycja w Kardy

Baza Projektów Badawczych w ramach Programu Kapitał Ludzki

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy

Regionalny Ośrodek EFS

Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich

Europejski Fundusz Społeczny

Narodowa Strategia Spójności

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Komisja Europejska

Regionalny Program Operacyjny

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Biuletyn informacji publicznej

19.03.2012 Wyjaśnienie dotyczące deklaracji zapewnienia funkcjonowania ośrodka przedszkolnego po zakończeniu realizacji projektu przez okres co najmniej równy z okresem realizacji projektu

Zgodnie ze szczegółowym kryterium dostępu nr 4 zawartym w Dokumentacji konkursowej w ramach konkursu I/9.1.1/A/12, projekt jest realizowany przez organ prowadzący przedszkole/inną formę wychowania przedszkolnego, jako lidera lub partnera projektu, który jest zobowiązany przedstawić deklarację zapewnienia funkcjonowania ośrodka przedszkolnego po zakończeniu realizacji projektu przez okres co najmniej równy z okresem realizacji projektu.

Powyższe kryterium zostało wprowadzone w celu zapewnienia trwałości produktów projektu po zakończeniu jego realizacji. We wniosku o dofinansowanie należy zamieścić deklarację organu prowadzącego o zapewnieniu funkcjonowania ośrodka przedszkolnego po zakończeniu finansowania z EFS, wskazującą m.in. planowane źródło pokrywania kosztów funkcjonowania ośrodka. Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie treści wniosku o dofinansowanie projektu. 

Celem wprowadzenia wymogu deklaracji organu prowadzącego jest chęć zapewnienia trwałości projektów po zakończeniu ich realizacji ze środków unijnych, a więc w ramach przygotowanych projektów należy wskazać, jakie działania zostaną podjęte, aby utworzony ośrodek przedszkolny został zachowany po zakończeniu finansowania z EFS, np. poprzez przejęcie jego finansowania przez samorząd gminny. W przypadku przedszkola, w którym w ramach projektu utworzono dodatkowe oddziały deklaracja dotyczy całego ośrodka, w takiej skali, jaką osiągnął dzięki środkom EFS.

IP podkreśla, że niedopuszczalne jest, by - chcąc zapewnić funkcjonowanie przedszkola/innej formy wychowania przedszkolnego po zakończeniu realizacji projektu - przyjęcie uczestników do projektu uzależniać od deklaracji ich dalszego, już płatnego uczestnictwa w przedszkolu/innej formie wychowania przedszkolnego po zakończeniu realizacji projektu. Takie zachowanie  wprowadziłoby bowiem kryterium finansowe, utrudniające dostęp do projektu osobom napotykającym na bariery o charakterze ekonomicznym i byłoby sprzeczne z zapisami Szczegółowego Opisu Priorytetów.


<- Wstecz do: Aktualności