Realizacja

Programu Operacyjnego
Kapitał Ludzki

na Dolnym Śląsku

Wartość podpisanych umów

2 350 537 513,38 zł

 Rozliczono

2 267 814 427,62 zł

Stan na 31 października 2015 r.

Punkt informacyjny i naboru wniosków PO KL

Multimedia

Niezwykła szansa dla niezwykłych ludzi

Mapa dotacji UE

Mapa projektów EFS

Analizy i raporty

Inwestycja w Kardy

Baza Projektów Badawczych w ramach Programu Kapitał Ludzki

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy

Regionalny Ośrodek EFS

Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich

Europejski Fundusz Społeczny

Narodowa Strategia Spójności

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Komisja Europejska

Regionalny Program Operacyjny

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Biuletyn informacji publicznej

28.03.2011 Organizacja pozarządowa z Litwy VSA Lithuania "Guboja" poszukuje partnerów do projektu ponadnarodowego pt. „Integracja na rynku pracy osób z upośledzeniem umysłowym poprzez ich udział w narodowej „Orkiestrze Kolorowej Muzyki”

Litewska organizacja pozarządowa o nazwie VSA Lithuania "Guboja" z Wilna planuje realizację dwuletniego projektu pt. „Integracja na rynku pracy osób z upośledzeniem umysłowym poprzez ich udział w krajowej „Orkiestrze Kolorowej Muzyki”” (ang. tytuł: “People with mental disabilities integration into work market through participation in national Colour Music Orchestra“. Projekt będzie dotyczył integracji na rynku pracy osób umysłowo niepełnosprawnych, zagrożonych ryzykiem socjalnym i wykluczeniem społecznym. Termin rozpoczęcia planowany jest na październik 2011 r. Jest to projekt z 6 miesięcznym komponentem ponadnarodowym, obejmującym następujące grupy docelowe: bezrobotnych, w tym długotrwale bezrobotnych, osoby uczące się oraz pracujące, w tym pracowników administracji, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych, rolników, samozatrudnionych, itp.

Organizacja VSA Lithuania "Guboja" istniej od 1992 r. Jest członkiem międzynarodowej organizacji pod nazwą International VSA Arts oraz Lithuanian Social Welfare Association. Celem jej jest pomoc młodym i dorosłym osobom z upośledzeniem umysłowym w rozwijaniu relacji międzyludzkich i praktycznych zdolności, tak, aby ich życie było szczęśliwsze i bardziej interesujące, co spowoduje, iż proces integracji i adaptacji społecznej będzie przebiegać szybciej i efektywniej.

VSA Lithuania "Guboja" oferuje dla tych osób program promujący i pokazujący możliwość samowystarczalnego i bardziej niezależnego życia. Poprzez programy muzyczne, sztukę pokazową, przedstawienia, czy literaturę ich uczestnicy są wprowadzani w alternatywne sposoby widzenia i odbierania otaczającego ich świata. Każdego roku od 2000 do 4000 takich osób (w tym 1500 osób młodych) bierze udział w tego typu projektach.

W 1998 r. VSA Lithuania "Guboja" utworzyła “Narodową Litewską Orkiestrę Kolorowej Muzyki”, w której 60 osób (z czego 45 młodych osób) jest upośledzona. Grają oni w oparciu o metodę zwaną edukacją poprzez kolory (zastosowanie kolorów zamiast standardowych zapisów muzycznych, co znacznie ułatwia naukę gry takim osobom). Orkiestra ta wystawia 10-25 kulturalnych i edukacyjnych “eventów” każdego roku. Są to koncerty, warsztaty, obozy muzyczne, festiwale, itp. odbywające się w całym kraju. Występy mają miejsce także za granicą (Holandia, Niemcy, Polska, Węgry, Łotwa, itd.).

Obecnie VSA Lithuania „Guboja“ przygotowuje nowy projekt pod podanym powyżej tytułem. Jego celem jest przygotowanie personelu technicznego i wspierającego do aktywnej pracy z orkiestrą. Będą to przede wszystkim ludzie upośledzeni umysłowo. Obecnie są problemy ze znalezieniem nauczycieli na Litwie, którzy mogliby prowadzić kursy udoskonalające dla specjalistów pracujących w projekcie. Kursy te miałyby dostarczać odpowiedniej wiedzy dotyczącej metod jakie należy zastosować przy pracy z osobami upośledzonymi umysłowo, aby w sposób najbardziej efektywny je integrować. W ramach projektu w 2012r planuje się zorganizowanie w jednym z krajów unijnych kursów podnoszących te kwalifikacje lub zaproszenie specjalistów z danego kraju na Litwę. W efekcie tych kursów przeszkoleni specjaliści powinni osiągnąć lepsze rezultaty w pracy z osobami upośledzonymi umysłowo, co skutkować będzie większą liczbą osób zintegrowanych na rynku pracy. Do osiągnięcia tego celu niezbędna jest proponowana współpraca ponadnarodowa.

W przypadku dodatkowych informacji proszę o kontakt z Panią: Viktorija Vitaitė (E-mail: viktorija@guboja.lt ). W załączeniu również fiszka projektowa w języku angielskim.

Fiszka projektowa -  Dokument do pobrania


<- Wstecz do: Aktualności